دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

نکاتی که قبل از خرید ریبون باید بدانید

ریبون‌های رنگی در رنگ‌های مختلف

اگر قصد ورود به صنعت تولید و چاپ لیبل ها و برچسب ها را داشته باشید، باید با ابزارهای اختصاصی این صنعت نیز آشنا باشید. یکی از مهم ترین این ابزارها، ریبون است که در واقع جوهری است که برای چاپ انواع برچسب به کار می رود. ریبون ها در واقع جوهرهایی هستند که به صورت رول تهیه می شوند و برای به کار گرفتن آنها باید از روش انتقال حرارت استفاده کرد. اما این نوع جوهر خود انواع مختلفی دارد که برای تولید و چاپ مدل های گوناگون برچسب ها و لیبل ها به کار می روند.

انواع ریبون
انواع ریبون

معرفی ریبون و انواع مختلف آن

اولین قدم برای آشنایی با ریبون ها آن است که بدانیم این نوع جوهر، چون به صورت رولی طراحی و تولید می شود، دارای نوعی روکش است که برای محافظت از آن به کار می رود. در عین حال همین روکش به دو نوع اصلی درونی و بیرونی تقسیم می شود. این تقسیم بندی از این لحاظ انجام می گیرد که جهت قرار گرفتن پوشش و روکش جوهر را نشان می دهد. اهمیت این نکته در آن است که در هنگام چاپ کردن انواع برچسب و لیبل باید جهت قرارگیری پوشش رول جوهر با جهت گردش دستگاه هماهنگ باشد.

دقت داشته باشید که ریبون هایی با روکش بیرونی، رول های جوهری هستند که پوشش جوهر آنها به سمت خارج قرار گرفته است. این امر در مورد ریبون های دارای روکش داخلی برعکس است. به این معنا که روکش جوهر در قسمت داخلی رول قرار می گیرد. به طور کلی اگر از دستگاه چاپ مدل زبرا استفاده می کنید، رول های جوهری به درد شما می خورند که دارای روکش بیرونی باشند. اما برای دستگاه های چاپ حرارتی مدل های دیتامکس و یا مدل ساتو، باید از رول های جوهری استفاده کنید که دارای روکش داخلی هستند.

به هر حال بهتر است قبل از خرید رول، به دستگاه خود دقت کرده و مطمئن شوید که کدام مدل ریبون برای آن مناسب تر است. شاید یکی از ساده ترین دلایل برای این امر آن باشد که اگر از رول دارای پوشش بیرونی استفاده کنید، باید رول را از قسمت پایینی آن باز کرده و در دستگاه قرار دهید. در حالی که برای انواع مدل هایی که دارای روکش های داخلی هستند، این امر کاملا برعکس است. در واقع این نوع رول ها را باید از قسمت بالا باز کرده و درون دستگاه چاپ قرار دهید.

مدل های مختلف ریبون

ریبون ها نه تنها به دو دسته اصلی داخلی و بیرونی تقسیم می شوند، بلکه مدل های مختلفی هم دارند که هر کدام کاربرد خاصی دارد. ضمن اینکه کیفیت هر کدام با بقیه انواع رول های جوهر متفاوت است.

به طور کلی شش مدل اصلی از ریبون ها در بازار وجود دارند. این مدل ها عبارتند از ریبون وکس، وکس رزین، ریبون رزین، سوپر رزین، واش رزین و کالر رزین. البته باید توجه داشته باشید که بسته به نوع استفاده از ریبون و نیز با توجه به نوع لیبل و برچسبی که قرار است با استفاده از این رول های جوهر چاپ شوند، می توان مدل های دیگری را نیز در بازار پیدا کرد.

مدل های مختلف ریبون
مدل های مختلف ریبون

مدلی که با نام مدل ریبون وکس شناخته می شود، متداول ترین و البته ارزان ترین مدل موجود است. کیفیت این مدل از رول های جوهر نسبتا پایین است تا جایی که حتی با دست کشیدن بر روی مطالب چاپ شده از این طریق، می توان آنها را پاک کرد. البته شفافیت بالایی هم دارد و کار با آن راحت است. به طور کلی به خاطر قیمت مناسب و سرعت بالای آماده سازی آن، صنایع بسته بندی اصلی ترین استفاده کنندگان از آن هستند.

مدل وکس رزین، نسبت به مدل وکس کیفیت نسبتا خوبی داشته و به راحتی پاک نمی شود. قیمت آن هم بالاتر بوده و برای چاپ بر روی انواع برچسب های کاغذی و لیبل های پی وی سی و متال بسیار مناسب است.

ریبون های رزین مدل بسیار محبوبی برای چاپ انواع لیبل های پی وی سی و متال و شبرنگ هستند. مقاومت برچسب هایی که با استفاده از این نوع رول های جوهر تولید می شوند، بسیار بالاست. حتی در برابر ساییدگی و رطوبت و برخی از حلال های شیمیایی هم بسیار مقاوم هستند. معمولا از این مدل در صنایع مختلفی مثل خودروسازی و یا لوازم خانگی استفاده می کنند.

سایر مدل ها

کالر رزین ها در واقع ریبون های رنگی هستند. از این نوع رول ها برای چاپ لیبل های شبرنگ و رنگی استفاده می کنند. واش رزین ها هم به صورتی طراحی شده اند که به راحتی شسته و پاک نمی شوند. بنابراین معمولا از آنها برای چاپ بر روی پارچه استفاده می کنند.

ریبون های رزین هم مدل های بسیار باکیفیتی هستند که ماندگاری بالایی دارند. به همین دلیل است که این نوع رول های جوهر معمولا برای چاپ انواع لیبل اموال کاربرد دارند. دقت داشته باشید که مرغوبیت و کیفیت ریبون هایی که از مدل رزین هستند، بسته به میزان رزین به کار رفته در آنهاست. هرچقدر میزان رزین بالاتر باشد، رول جوهر مورد نظر باکیفیت تر و مرغوب تر است. به همین دلیل به طور کلی قیمت گذاری محصول بر اساس میزان رزینی انجام می گیرد که در آن به کار رفته است. برای مثال ریبون هایی که با نام سوپر رزین شناخته می شوند، هم ماندگاری بسیار زیادی دارند و هم اینکه به خاطر کیفیت فوق العاده ای که دارند، مقاومت بالایی در برابر شوینده ها و حلال های شیمیایی دارند.

ریبون های رزین
ریبون های رزین

نکات قبل از خرید ریبون

اگر قصد استفاده از رول های جوهر برای چاپ انواع برچسب را داشته باشید، باید بدانید که سایز رول که شامل عرض، طول و هسته آن می شود، اهمیت فوق العاده ای در انتخاب شما دارد. هرچقدر اندازه عرض رول به عرض برچسبی که قصد چاپ آن را دارید نزدیک تر باشد، میزان دورریز کار و البته سختی آن کمتر خواهد شد.

از نظر طول نیز حتما باید این نکته را در نظر داشته باشید که اگر میزان سفارش لیبل هایی که در حال چاپ آن هستید، زیاد است، بهتر است از ریبون های بلندتر استفاده کنید. وگرنه از نظر اقتصادی به صرفه تر است که رول های کوتاه تر را تهیه کنید. در نهایت نیز اندازه هسته ریبون باید حتما متناسب با هسته دستگاه چاپگری باشد که قصد استفاده از آن را دارید.

برای چاپ برچسب اصالت و لیبل‌های خام  و سایر خدمات مرتبط با چاپ لیبل و خرید انواع لیبل خام و ریبون مورد نیاز در زمان کوتاه و با کیفیت بالا، می‌توانید از شرکت کیمیا تجارت سیب سبز (اصالت چاپ) کمک بگیرید. شرکت شرکت کیمیا تجارت سیب سبز با برند اصالت چاپ، با سال‌ها تجربه و همکاری با برندهای معتبر کشور در زمینه چاپ لیبل و برچسب، فروش انواع لیبل، اسکرچ و ریبون برای کمک به شما آماده است.

منبع: label-esalat.com

    نظر شما چیست؟

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند*