دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

استعلام بارکد با استفاده از بارکد خوان

استعلام بارکد با استفاده از بارکد خوان | اصالت چاپ

در حال حاضر یکی از دغدغه های اصلی مصرف کنندگان، کالاهای تقلبی هستند که با عنوان اصل در بازار به فروش می رسند. اما با پیشرفت فناوری های مختلف و وجود انواع بارکدها، امکان تشخیص کالای اصل از تقلبی فراهم شده است. برای این کار کافی است با استعلام بارکد از اصل بودن کالای مورد نظر مطمئن شویم. معمول است که از شیوه ها و روش های مختلفی برای انجام این کار بهره بگیرند. یکی از این روش ها استفاده از بارکد خوان است. در واقع بارکد خوان ها دستگاه هایی هستند که توانایی دریافت اطلاعات موجود بر روی بارکد محصولات را دارند. این اطلاعات بر روی سیستم ها ثبت می شود.

بارکد خوان ها چگونه عمل می کنند؟

قبل از هرچیز باید بدانیم که بارکدها که ظاهری پیچیده دارند، در واقع شامل حروف، اعداد و یا تصاویری هستند که در شکلی منظم و کاملا هدفمند در کنار یکدیگر قرار  گرفته اند. این علایم، حروف، اعداد و  تصاویر کاملا منحصر به فرد بوده و برای هر کالا به صورت اختصاصی تنظیم می شوند. برای اینکه بتوان بارکد مورد نظر خود را تولید کرد، باید عضو موسسه EAN بود که یک موسسه استانداردسازی بین المللی است.

طبق دستورالعمل این موسسه هر بارکد 12 رقم را در بر دارد. اگر این دوازده رقم را از سمت چپ بررسی کنیم، سه رقم اول نشان دهنده کشوری هستند که محصول در آن تولید شده است. پنج رقم  بعدی معرفی کننده شرکتی می باشند که تولیدکننده اصلی محصول است. چهار رقم بعدی نیز کد خود کالا و محصول را نشان می دهد. دقت داشته باشید که رقم آخر کدی است که به نام کد کنترل شناخته می شود. با استفاده از این کد سیستم ها می توانند تشخیص دهند که آیا کد مورد نظر درج شده روی بارکد صحیح است یا خیر.

بیشتر بخوانید
بارکد لوازم آرایشی و کاربردهای آن

بارکد خوان ها این اطلاعات را دریافت کرده و آنها را بررسی و اسکن می کنند تا به این ترتیب اطلاعات لازم در این خصوص را به مصرف کننده ارائه نمایند. اگر قصد بررسی اصالت کالا و در واقع استعلام بارکد آن را داشته باشید، بارکد خوان یکی از بهترین روش هاست. بارکدخوان ها می توانند تایید کنند که آیا کالا و محصولی که قصد بررسی آن را داریم، در کشوری که ادعا می شود، تولید شده یا خیر. بنابراین کافی است یک نرم افزار بارکد خوان داشته باشیم تا به بررسی و استعلام کد بارکد بپردازد.

نکته جالب در این میان دقت بالای نرم افزار بارکد خوان است. به این معنا که بارکد خوان فقط کشوری را به ما نشان می دهد که محصول مورد نظر در آن تولید شده است. بنابراین اگر محصولی در کشور الف تحت لیسانس کشور ب تولید شده باشد، بارکد خوان محصول را تولیدی کشور الف معرفی می کند.

بارکد خوان ها چگونه عمل می کنند؟

بارکد خوان آنلاین و استعلام بارکد و اصالت کالا

یکی از انواع بارکد خوان های موجود در بازار، بارکد خوان های آنلاین می باشند. این نوع بارکد خوان ها، داده های مورد نظر را دریافت کرده و بلافاصله آنها را به سیستم میزبان انتقال می دهند. معمولا این نوع دستگاه ها با استفاده از کابل USB، بلوتوث و یا Wi-Fi به سیستم متصل می شوند.

بیشتر بخوانید
تشخیص کشور سازنده از روی بارکد

با استفاده از این نوع بارکد خوان ها می توانیم در هنگام خرید کالا به صورت آنلاین و فوری استعلام بارکد را انجام دهیم. به این ترتیب همه اطلاعاتی که لازم است در مورد کالای مورد نظر داشته باشیم را به دست می آوریم. در نتیجه می توان به راحتی میان کالای اصل و تقلبی تفاوت قائل شده و فقط کالای اصل را خریداری نمود.

QR CODE خوان آنلاین

یکی از انواع بارکدها که رواج بسیار زیادی هم پیدا کرده است، بارکدهای دو بعدی یا QR CODEها هستند. این نوع بارکدها شامل مربع های سیاه و سفیدی می شوند که درون آنها اشکالی به هم پیوسته و شطرنجی شکل دیده می شود.

جالب است بدانید که این نوع بارکدهای دو بعدی قابلیت رمزگذاری بالایی دارند و می توانند نوشته های ترکیب شده از عدد و حروف را به خوبی پشتیبانی کنند.

امروزه کافی است با استفاده از نرم افزار اسکنر QR Code، این نوع بارکد را اسکن و بررسی کرده و اطلاعات لازم درباره محصول مورد نظر را به دست آورد.

QR CODE خوان آنلاین

استعلام بارکد از طریق ایران کد

اگر بارکد خوان در دسترس نداشته باشید و یا از بارکد خوان آنلاین استفاده نمی کنید، می توانید برای استعلام بارکد محصولات و کالاهای مورد نظر خود به سایت ایران کد مراجعه کنید. کافی است وارد سایت شده و کد دوازده رقمی که در زیر بارکد دیده می شود را وارد کنید.

بیشتر بخوانید
برچسب بارکد و انواع آن + کاربرد انواع لیبل بارکد

اگر محصول مورد نظر در سایت ایران کد به ثبت رسیده باشد، بلافاصله می توانید مشخصات مربوط به آن را دریافت کنید. این مشخصات شامل نام برند تولید کننده، نام کشور تولید کننده، شرکت عرضه کننده کالا و نیز کاتالوگ آن می باشد. دقت داشته باشید که اگر اطلاعات کالا در این سایت ثبت نشده باشد، کالای مورد نظر اصل نبوده و بهتر است آن را خریداری نکنید.

سخن آخر

امروزه برنامه های بارکد خوان متعددی به بازار ارائه شده اند که می توانند در استعلام بارکد و تشخیص اصل یا تقلبی بودن کالا به ما کنم کنند. بارکدها به نوعی شناسنامه کالای مورد نظر می باشند و از جمله بهترین و امن ترین روش ها برای تعیین اصالت کالا هستند.

در حال حاضر می توان با استفاده از دوربین گوشی های تلفن هوشمند بارکدهای درج شده بر روی بسته بندی کالا را بررسی و اسکن کرد. کافی است نرم افزار بارکد خوان آنلاین را بر روی دستگاه گوشی خود نصب کنیم. این نرم افزار می تواند اطلاعات درج شده بر روی بارکد را بررسی و تحلیل کرده و آنها را به صورت اطلاعاتی کامل و جامع به ما ارائه دهد.

توصیه ما این است که قبل از خرید کالای مورد نظر، چه از نوع مواد بهداشتی، غذایی و آرایشی باشد و چه لوازم خانگی و غیره، از روش های مختلفی که برای استعلام بارکد وجود دارند، استفاده کنید. به این ترتیب، با شناسایی کالاهای اصل از تقلبی، خرید این نوع کالاها کاهش پیدا کرده و در نتیجه ورود این نوع کالاها و یا تولید غیرقانونی آنها متوقف خواهد شد.

بیشتر بخوانید
همه چیز درباره استعلام بارکد وزارت بهداشت

    نظر شما چیست؟

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند*