دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

اصالت دارو و روش های استعلام آن

برچسب اصالت دارو

استعلام اصالت دارو با شیوه های گوناگونی انجام می شود تا همه افراد بتوانند با اطمینان از اصالت و سلامت داروی مورد نظر، آن را مصرف کنند…

طی سال های اخیر صنعت داروسازی با پیشرفت های چشمگیری روبرو بوده است. داروها و مکمل های دارویی فراوانی به بازار جهانی راه یافته و موجبات سلامت انسان ها و درمان بیماری ها را فراهم کرده اند. اما متاسفانه همین روند رو به رشد باعث شده است که سودجویان نیز با حضور در این بازار، انواع داروها و مکمل های جعلی و تقلبی را تولید و عرضه کنند. به همین دلیل است که اطمینان از اصالت داروهایی که مورد مصرف افراد مختلف قرار می گیرند، اهمیت فوق العاده ای پیدا کرده است.

شیوه های گوناگونی برای دستیابی به این اطمینان معرفی شده اند، از جمله خرید از داروخانه های معتبر و یا خرید محصولات شرکت های مشخص و شناخته شده. اما ساده ترین و مهم ترین روشی که می توان از آن برای اطمینان از اصالت دارو استفاده کرد، بررسی برچسب و بارکد وزارت بهداشت و سازمان غذاست که بر روی بسته بندی و بدنه ظرف دارو درج می شود.

برچسب اصالت دارو چیست؟

برچسب اصالت دارو در واقع تاییدیه ای از سوی سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت بر سلامت و اورجینال بودن دارو و مکمل مورد نظر است. وجود این برچسب بر روی بدنه ظرف دارو و یا بسته بندی آن، نشان دهنده سلامت و اصالت داروست. هرچند صرف وجود این برچسب به معنای مجوز دار بودن دارو نیست، ولی به هر حال دلیلی برای آرامش و اطمینان نسبی در این مورد است.

بیشتر بخوانید
راهنمای انتخاب بهترین شرکت های سفارش لیبل اصالت کالا

توجه داشته باشید برچسب اصالت دارو که اصل باشد، یک برچسب سفید رنگ با حاشیه زرد رنگ است که اطلاعات ثبت شده بر روی آن به رنگ مشکی است. توجه داشته باشید که اطلاعات مربوط به دارو در قسمت های سفید و اطلاعات مربوط به روش های پیگیری شناسه ها و استعلام اصالت دارو در قسمت زرد رنگ حک شده اند. در قسمت پایین این برچسب یک قسمت اسکرچ وجود دارد که پس از خرید به وسیله خریدار خراشیده شده و کد 16 رقمی درج شده در زیر آن نشان داده می شود.

یکی دیگر از مشخصه های اصلی برچسب اصالت دارو، بارکد دو بعدی است که بر روی آن وجود دارد. این بارکد نیز حاوی اطلاعات اصلی و مهم مربوط به دارو و مکمل مورد نظر می باشد.

چه اطلاعاتی را می توان روی این برچسب به دست آورد

اولین نکته آن است که بدانیم تاریخ انقضای دارو در این قسمت درج شده است. تاریخ انقضا مهم ترین اطلاعاتی است که می توان بر روی برچسب اصالت دارو مشاهده کرد. متاسفانه برخی افراد سودجو بعد از تمام شدن تاریخ انقضای داروها، همچنان آنها را به مشتریان می فروشند. بنابراین بهترین کار آن است که قبل از بررسی سایر اطلاعات موجود روی این برچسب ها، تاریخ انقضای دارو را مشاهده کنیم.

بیشتر بخوانید
برچسب اصالت سازمان غذا و دارو و نحوه دریافت آن

از دیگر اطلاعاتی که می توان بر روی برچسب اصالت دارو مشاهده کرد، کد UID است. این کد یک کد 20 رقمی است که از آن با عنوان شناسه رهگیری دارو هم یاد می شود. با استفاده از این کد می توان استعلام اصالت دارو را دریافت کرده و از سلامت آن اطمینان حاصل کرد.

لیبل اصالت دارو

شیوه های دریافت استعلام اصالت دارو

استعلام اصالت دارو با شیوه های گوناگونی انجام می شود. این روش ها برای آن طراحی شده اند که همه افراد بتوانند در هر موقعیتی که هستند، این استعلام را انجام داده و با اطمینان از اصالت و سلامت داروی مورد نظر، آن را مصرف کنند.

یکی از راحت ترین شیوه ها ارسال کد 16 رقمی IRC برای سامانه پیامکی درج شده بر روی برچسب اصالت دارو می باشد. این کد در قسمت اسکرچ قرار گرفته است و می توان پس از خراشیدن این قسمت آن را مشاهده کرد. نکته مهم آن است که در انجام این روش نیازی به استفاده از اینترنت وجود ندارد.

شیوه دیگری که مثل شیوه ارسال پیامک، بسیار ساده و راحت است، تماس با تلفن گویای سازمان غذا و داروی کشور است. شماره این تلفن نیز در کنار شماره سامانه پیامکی، بر روی حاشیه زرد رنگ لیبل اصالت و سلامت دارو درج شده است. کافی است این شماره را گرفته و کد 16 رقمی IRC را اعلام کنید. سپس اطلاعات لازم درباره داروی مورد نظر را به دست خواهید آورد.

بیشتر بخوانید
تشخیص اصالت کالا

روش سومی که بسیار رواج دارد و مخصوصا در میان نسل جوان محبوبیت زیادی پیدا کرده است، استفاده از بارکد خوان است. این بارکد خوان می تواند از نوع دستگاه های فیزیکی باشد که به سیستم های کامپیوتری وصل هستند و یا اینکه از نوع نرم افزارهایی باشد که بر روی گوشی های تلفن هوشمند نصب می شوند. به هر حال افراد می توانند با استفاده از این بارکد خوان ها به راحتی اطلاعات لازم را به دست آورده و از سلامت و اصالت داروی مورد نظر خود مطمئن شوند.

آخرین روش، روشی است که در آن به مرورگر اینترنت نیاز است. در چنین حالتی باید وارد سایت TTAC شد که سامانه سازمان دارو و غذاست و با وارد کردن داده های درخواست شده، اطلاعات مورد نظر خود را به دست آورد. برای استفاده از این سایت هم می توان از کد 20 رقمی UID استفاده کرد و هم می توان به سراغ کد 16 رقمی IRC رفت.

لیبل اصالت دارو

سخن آخر

فرقی نمی کند از کدام یک از این روش ها برای استعلام اصالت داروی مورد نظر خود اقدام می کنید، مهم آن است که حتما این کار را انجام دهید. داروها و مکمل های دارویی و غذایی به صورت مستقیم با سلامت و زندگی همه ما ارتباط دارند، بنابراین باید حتما از سلامت و اصالت آنها مطمئن شویم.

بیشتر بخوانید
شناسه UID چیست و چگونه می توان آن را تولید و دریافت کرد؟

دقت داشته باشید که اگر دارویی دارای برچسب اصالت دارو بود، نباید تصور کنید که بررسی اطلاعات لازم نیست و این دارو اورجینال و غیر تقلبی است. متاسفانه در حال حاضر برخی افراد برای توزیع داروهای غیرقانونی و قاچاق به سراغ برچسب های تقلبی می روند. چنین داروهایی در بازار توزیع شده و به دلیل عدم توجه افراد به بررسی دقیق برچسب اصالت و سلامت دارو، به راحتی به فروش می رسند. در حالی که اگر برچسب ها را به صورت دقیق بررسی کنید، هرگز با مشکل مصرف داروی تقلبی و غیر اصل روبرو نخواهید شد.

نظرات (1)

  • پاسخ حسن - 25 شهریور 1401

    من قرص مولتی ویتامین کامپکت یوروویتال خریدم ولی بارکد آن با بارکد های قبلی زرد رنگ متفاوت است یک بر چسب سفید رنگ بسیا ریز که بارکد خوان در هنگام اسکن اصلا تایید نمیکند آیا شماره پیامکی وجود ندارد تا این کد ۱۳ رقمی یا کد ۲۰ رقمی را بفرستم و به سالم بودنش اطمینان کنم

نظر شما چیست؟

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند*