دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

برچسب کالا از طراحی تا چاپ

لیبل کالا

به طور کلی به برچسب هایی که در شکل ها و اندازه های گوناگون بر روی انواع کالاها و محصولات مختلف درج می شوند، برچسب کالا گفته می شود. این نوع برچسب ها حاوی اطلاعات مربوط به محصول بوده و معمولا به صورت اختیاری از سوی فروشندگان و تولیدکنندگان کالاها سفارش داده می شوند.

برچسب کالا
برچسب کالا

معرفی لیبل کالا

به نوعی می توان گفت که برچسب کالا معرف برند محصول مورد نظر است. بر روی این برچسب برند تجاری و آرم شرکت تولیدکننده محصول بزرگ تر از سایر موارد به چشم می خورد. حتی در مواردی فقط می توان برند و علامت تجاری تولیدکننده را بر روی برچسب دید.

از طرف دیگر، در برخی موارد بر روی لیبل کالا نمودارها و جدول هایی درج می شوند که طی آنها اطلاعات خاصی در مورد نحوه تولید، مواد موجود در ترکیبات محصول و یا بسته بندی آن را به مصرف کنندگان ارائه می کنند. توجه داشته باشید که بر روی کالاها و محصولات خوراکی معمولا ترکیبات خوراک مورد نظر و ارزش غذایی آنها درج می شوند.

یکی دیگر از مواردی که می توان بر روی برچسب کالا مشاهده کرد، نحوه مصرف محصول می باشد. ضمن اینکه اگر در هنگام کار با محصول مورد نظر باید موارد ایمنی خاصی را رعایت کرد، این موارد بر روی این لیبل درج خواهند شد. به این نکته نیز دقت داشته باشید که طبق دستورالعمل سازمان غذا و داروی کشور، تولیدکنندگان و عرضه کنندگان محصولات آرایشی و بهداشتی، دارویی و پزشکی و یا انواع کالاهای خوراکی باید بر روی این برچسب تاریخ تولید و انقضای محصول و قیمت هر واحد از آن را به صورت واضح درج کنند. البته اگر این موارد در قسمت دیگری از محصول، مثل بر روی درب آن درج شده است، نیازی به چاپ دوباره آنها بر روی لیبل کالا نیست.

بیشتر بخوانید
قیمت لیبل اصالت کالا به چه عواملی بستگی دارد؟

کاربرد و محل استفاده برچسب کالا

به طور کلی اگر نگاهی دقیق به برچسب کالا داشته باشیم، می توانیم کاربرد اصلی آن را تشخیص دهیم. در واقع اطلاعاتی که بر روی این برچسب درج می شوند، مشخص کننده کاربرد اصلی آن می باشند. در برخی مواقع این اطلاعات فقط علامت تجاری شرکت تولید کننده محصول هستند. در چنین حالتی وظیفه و کارکرد اصلی لیبل کالا، انجام تبلیغات و معرفی برند مورد نظر است. در حالی که در بسیاری از مواقع بر روی آن می توان اطلاعات مختلف دیگری را نیز مشاهده کرد. مثلا نکات ایمنی هنگام کار با محصول شرح داده شده است. در چنین حالتی کارکرد اصلی این نوع برچسب، حفظ ایمنی مصرف کننده می باشد.

برچسب کالا
برچسب کالا

در مواردی که اطلاعات مربوط به ارزش غذایی محصول بر روی برچسب کالا درج می شود، وظیفه و کاربرد اصلی آن، حفظ سلامتی مصرف کننده می شود. این که برچسب کالا دارای چه اطلاعاتی بوده و چه وظیفه ای بر عهده آن باشد را شرکت تولید کننده محصول تعیین می کند.

به این نکته نیز توجه داشته باشید که اگر محصول مورد نظر، به هر دلیلی دارای بسته بندی خاصی نباشد که بتوان اطلاعات مربوط به آن را، در قسمت بسته بندی آن درج کرد، می توان از لیبل کالا بهره گرفت. به عبارت دیگر، می توان یک لیبل زیبا و شکیل و البته کاملا بسته به سلیقه تولیدکننده محصول را طراحی و تولید کرد. این لیبل بر روی بدنه ظرف، بطری و یا جعبه محصول چسبانده می شود و بر روی آن هم می توان آرم و نشان برند تولید کننده آن را مشاهده کرد و هم اطلاعات اصلی مربوط به محصول را خواند.

بیشتر بخوانید
خرید لیبل وزارت بهداشت + راهنمای کامل

چند نکته مهم

بسیار مهم است که تولیدکنندگان محصولات و نیز طراحان برچسب کالا نکته مهمی را در نظر داشته باشند. در واقع باید به یاد داشت که گرچه تعریف استاندارد و سازمان یافته خاصی برای این نوع لیبل در نظر گرفته نشده است و می توان آن را طبق سلیقه سفارش دهنده تنظیم کرد، ولی به طور کلی باید نکاتی را در مورد آن رعایت نمود. این نکات در حقیقت به نوعی برخی ملاحظات قانونی هستند که تولیدکنندگان را موظف به درج برخی اطلاعات خاص بر روی برچسب کالا و رعایت برخی نکات مهم می کنند.

یکی از این نکات عدم گمراهی مصرف کننده است. در واقع اطلاعاتی که بر روی لیبل کالا درج می شوند، باید کاملا شفاف و واضح نکات مهم را شرح داده و به هیچ عنوان مبهم نباشند. به این ترتیب مصرف کنندگان به خوبی متوجه آنها شده و در فهم آنها دچار سرگردانی و گمراهی نخواهند شد. ضمن اینکه همه نوشته ها باید با خط و سایزی درج شوند که قابل خواندن باشند. معنای این سخن آن است که همه اطلاعات درج شده روی این نوع برچسب باید به خوبی ترکیبات محصول، ارزش غذایی و نیز نکات ایمنی را بیان کنند. ضمنا همانطور که قبلا گفتیم درج قیمت هر واحد محصول و نیز تاریخ مصرف آن نیز ضروری است.

بیشتر بخوانید
لیبل دیجی کالا

دقت داشته باشید که تا چند سال پیش نیازی به درج اطلاعات خاصی بر روی برچسب کالا نبود. در واقع برچسب کالا نوعی تبلیغ برند مورد نظر بوده و کاملا سلیقه ای طراحی و تولید می شد. در حال حاضر نیز این برچسب را می توان به صورت کاملا سلیقه ای طراحی کرد، ولی در صورتی که محصول مورد نظر در زمره محصولات سلامت محور، از جمله خوراکی ها، لوازم آرایشی، محصولات بهداشتی و داروها قرار بگیرد، حتما باید اطلاعات لازم در خصوص آن را بر روی برچسب درج کرد.

طراحی برچسب کالا و اهمیت ویژه آن

واقعیت این است که امروزه تبلیغات جایگاه فوق العاده ویژه ای در موفقیت برندهای مختلف یافته است. بسته بندی های زیبا و شکیل محصولات می توانند به نوعی تبلیغات برند و نیز محصول مورد نظر محسوب شوند. همین امر موجب می شود که اهمیت طراحی برچسب کالا نیز افزایش پیدا کند. یادتان باشد طراحی هوشمندانه و شکیل لیبل کالا می تواند بر روی میزان فروش آن نیز به شدت اثرگذار باشد.

لیبل کالا
لیبل کالا

سخن آخر

عوامل متعددی می توانند بر روی قیمت طراحی و چاپ یک برچسب کالای مناسب اثرگذار باشند. اما به طور کلی می توان گفت که نوع برچسبی که به کار می رود، نحوه چاپ بر روی آن، مدل ریبون استفاده شده، نحوه طراحی لیبل و تعداد آن همگی از جمله موارد موثر بر روی قیمت نهایی آن هستند.

بیشتر بخوانید
لیبل اصالت 4 در 2

خرید برچسب اصالت

برای چاپ برچسب اصالت و لیبل‌های خام  و سایر خدمات مرتبط با چاپ لیبل و خرید انواع لیبل خام و ریبون مورد نیاز در زمان کوتاه و با کیفیت بالا، می‌توانید از شرکت کیمیا تجارت سیب سبز (اصالت چاپ) کمک بگیرید. شرکت شرکت کیمیا تجارت سیب سبز با برند اصالت چاپ، با سال‌ها تجربه و همکاری با برندهای معتبر کشور در زمینه چاپ لیبل و برچسب، فروش انواع لیبل، اسکرچ و ریبون برای کمک به شما آماده است.

منبع : https://label-esalat.com/%D8%A8%D8%B1%DA%86%D8%B3%D8%A8-%D8%A8%D8%A7%D8%B1%DA%A9%D8%AF/

    نظر شما چیست؟

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند*