دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

تفاوت بین Batch number و Lot number

تفاوت بین Batch number و Lot number

در این مقاله با دو کد منحصر به فرد محصولات یعنی Batch number و Lot number  و کاربرد آنها آشنا می شوید.

تفاوت بین Batch number و  Lot number

روی لیبل محصولات مختلف کدها و شماره هایی وجود دارد که رمز گونه و نامفهوم به نظر می رسند. اما هر کدام نشانگر مشخصات و ویژگی هایی از محصول هستند که آگاهی از آنها در مراحل تولید، توزیع و خرید اهمیت دارد. یکی از این کدها Batch number و Lot number است. به آنها کد Batch و Lot نیز گفته می شود. در این مقاله با این دو کد، کاربرد و تفاوت آنها آشنا خواهید شد.

تعاریف

Batch number وLot number  کدهای منحصر به فردی هستند که روی لیبل محصولات مختلف درج می شوند. این کدهای منحصر به فرد را شرکت سازنده محصول، در زمان تولید به تمام فرآورده های هر سری ساخت یا هر سری پخت، اختصاص می دهد.  Batch به معنای پخت و Lot به معنی قسمت، بخش یا دسته است.

تفاوت اصلی بین Batch number وLot number  این است که بچ علامتی است که قبل از تولید محصول به آن اختصاص می یابد، در حالی که لات کدی است که پس از اتمام کلیه مراحل تولید و آمادگی نهایی محصول، برای آن در نظر گرفته می شود. اما در عمل مفهوم یکسانی از هر دو کلمه استنباط می شود. این دو کلمه معادل فارسی ندارند و معمولا با عنوان «سری ساخت» یا «شماره سری ساخت» به کار برده می شوند.

بیشتر بخوانید
قیمت لیبل اصالت کالا به چه عواملی بستگی دارد؟

Batch number نشان دهنده یکنواختی اجزا و شرایط ساخت آن محصول در روند تولید بوده و در فرآیندهای کنترل کیفیت، سلامت و سایر موارد از این دست، به کار می رود.

تفاوت بین Batch number و Lot number
ساختار Batch number

ساختار و کاربرد Batch number و  Lot number

ساختار این کدها به صورت ترکیبی از اعداد و حروف لاتین است. تمام واحدهای تولیدی داخلی و خارجی، در زمان تولید محصول این کد منحصر به فرد را برای هر سری از تولید خود، در نظر می گیرند. به این منظور که یکنواختی اجزا و شرایط ساخت، شرایط پخت و یا تیم تولیدکننده در زمان و شیفت مشخص را نشان دهند.

این کدها از جهتی دیگر هم اهمیت دارند. به این صورت که بر اساس استقبال و بازخورد مشتریان، امکان تکرار تولید آنها طبق شرایط قبل، راه فراهم می کند.

کاربرد دیگر این کدها این است که به منظور کنترل کیفیت، نظارت بر شرایط مختلف تولید، همچنین اطمینان از سلامت و اصالت محصول در هنگام تولید و حتی در زمان توزیع و در زنجیره فروش و به صورت برچسب اصالت استفاده می شود.

تفاوت بین Batch number و Lot number
Lot number

نحوه ورود در فایل های xml

تمام شرکت های تولید و واردات محصولات سلامت محور برای دریافت مجوزهای لازم جهت توزیع در بازار، باید در سامانه تیتک (سامانه سازمان غذا و دارو به آدرس https://www.ttac.ir/) ثبت نام نموده و اطلاعات مورد نیاز را در فایل های مخصوص با فرمت xml وارد نمایند. یکی از فیلترهای مهم در ورود این اطلاعات Batch number و Lot number  است. هنگام ورود اطلاعات توجه به این نکته ضروری است که سری ساخت وارد شده در این فایل ها با سری ساخت درج شده در اظهارنامه های گمرکی دقیقا یکسان باشد. به طور طبیعی این امر برای شرکت های وارد کننده کالا اهمیت بیشتری دارد.

بیشتر بخوانید
شناسه UID چیست و چگونه می توان آن را تولید و دریافت کرد؟

پرسش های متداول در مورد Batch number و Lot number

اطلاعات Batch number وLot number در کدام قسمت لیبل اصالت درج می شود؟

این دو کد بر روی لیبل اصالت کالا، در زیر شناسه رهگیری UID چاپ می شوند.

کد Batch و Lot در فایل های xml چگونه وارد می شوند؟

این کدها یکی از فیلترهای اساسی برای ورود اطلاعات در سامانه تیتک است و باید دقیقا مطابق اظهارنامه گمرکی تکمیل شود.


منبع : https://salamatdarou.com/batch-number

    نظر شما چیست؟

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند*