دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

IRC یا پروانه بهداشتی چیست؟

IRC چیست

IRC شماره منحصر به فرد 16 رقمی است که در زمان صدور پروانه، به محصولات ارائه می گردد. این شماره قابلیت استعلام توسط مصرف کنندگان را ندارد.

IRC یا پروانه بهداشتی

سازمان غذا و دارو برای عملکرد کنترلی و نظارتی بهتر بر روی تمام محصولات سلامت محور تولیدی و وارداتی، از ابزارهای مختلف نظیر برچسب اصالت استفاده می کند. در ادامه توضیحاتی درباره یکی از این ابزارهای مهم دریافت خواهید کرد.

تعاریف و کاربردهای IRC

کلیه فرآورده های داخلی و خارجی دارویی، آرایشی و بهداشتی، غذا و آشامیدنی، مکمل های غذایی، برای توزیع در بازار ایران، موظف به دریافت IRC هستند. این عبارت مخفف IRAN Registration Code است. این کد منحصر به فرد مجوزی است که هنگام صدور پروانه بهداشتی از طرف سازمان غذا و دارو اعطا می گردد. الزام قانونی این کد بر مبنای مفاد 7 و 8 و 9 قانون مواد دارویی، خوراکی، آشامیدنی، آرایشی و بهداشتی، مصوب تیر 1347 و آیین نامه اجرایی مربوطه است.

IRC چیست
IRC چیست

فرآورده ها پس از آنالیز آزمایشگاهی توسط مراکز مورد تایید سازمان غذا و دارو، می توانند این کد 16 رقمی را دریافت نمایند. بر خلاف سایر کدها و شناسه ها، این کد روی لیبل اصالت کالا درج نمی گردد و قابلیت استعلام توسط مصرف کنندگان را ندارد. IRC بسته به محصول، 6 ماه، یک سال یا دو سال اعتبار داشته و بعد از پایان اعتبار باید مجدد تمدید گردد. متقاضیان این کد، برای دریافت باید به سامانه صدور پروانه ثبت در سامانه غذا و دارو مراجعه نمایند.

بیشتر بخوانید
قیمت لیبل اصالت کالا به چه عواملی بستگی دارد؟

مراحل دریافت پروانه بهداشتی

سیستم IRC شامل چندین مرحله است. در ابتدا، شرکت یا سازمانی که قصد عرضه محصول بهداشتی را دارد، باید اقدام به ثبت محصول خود در سازمانهای مربوطه کند. سپس، این سازمانها با توجه به استانداردها و معیارهای مشخص، محصول را مورد ارزیابی قرار می‌دهند. در این مرحله، ممکن است نمونه‌هایی از محصول جهت آزمایش در آزمایشگاههای معتبر ارسال شود و نتایج آزمایشها بررسی شود. اگر محصول مورد ارزیابی، استانداردها را رعایت کند و ایمنی لازم را داشته باشد، مجوز عرضه به بازار به شرکت یا سازمان صادر می‌شود.

مزایای استفاده از IRC

مزایای استفاده از IRC برای همه طرفین در سیستم توزیع محصولات بهداشتی قابل مشاهده است. به عنوان مصرف‌کننده، می‌توانیم با اطمینان بیشتری از محصولاتی که به خرید می‌پردازیم، استفاده کنیم. همچنین، برای شرکتها و سازمانها نیز این سیستم مزایایی دارد. اولاً، با ارائه محصولات با کیفیت و ایمن، می‌توانند اعتماد مصرف‌کنندگان را به خود جلب کنند و تجارت خود را رونق بخشند. ثانیاً، با ارزیابی محصولات خود قبل از عرضه به بازار، از ریسک انتشار محصولات ناکارآمد و خطرناک جلوگیری می‌کنند. در نتیجه، IRC بهبود کیفیت و ایمنی محصولات بهداشتی را تضمین می‌کند و از دسترسی به محصولات ناسالم جلوگیری می‌کند.

در نهایت، IRC یک سیستم قوی و معتبر است که به شرکتها، سازمانها و مصرف‌کنندگان کمک می‌کند تا از بهداشت و سلامت خود محافظت کنند. با اجرای این سیستم، می‌توانیم از استفاده از محصولات بهداشتی با کیفیت و ایمن بهره‌برداری کنیم و ریسک‌های مربوط به استفاده از محصولات ناسالم را کاهش دهیم. بنابراین، IRC یک پروانه بهداشتی کامل و اثبات شده است که می‌تواند در بهبود سلامت و رفاه عمومی جامعه نقش مهمی ایفا کند.

بیشتر بخوانید
پیش کد یا Prefix چیست و چه کاربردی دارد؟

پرسش های پرتکرار

چرا باید محصولات بهداشتی IRC دریافت کنند؟

یکی از مهم‌ترین اهداف IRC، اطمینان حاصل از بهداشت و سلامت عمومی است. این سیستم به شرکتها و سازمانها الزام می‌دهد که محصولات خود را قبل از عرضه به بازار، تحت تست‌ها و ارزیابی‌های دقیق بگذرانند تا از کیفیت و ایمنی آنها اطمینان حاصل شود. همچنین، IRC به مصرف‌کنندگان این اطمینان را می‌دهد که محصولات بهداشتی مورد استفاده آنها با استانداردهای لازم سازگاری دارند و مشکلی برای سلامت آنها ایجاد نمی‌کنند.

مزایای استفاده از پروانه بهداشتی برای مصرف کننده چیست؟

می‌توانیم با اطمینان بیشتری از محصولاتی که به خرید می‌پردازیم، استفاده کنیم.

مزایای استفاده از پروانه بهداشتی برای تولید کننده چیست؟

اولاً، با ارائه محصولات با کیفیت و ایمن، می‌توانند اعتماد مصرف‌کنندگان را به خود جلب کنند و تجارت خود را رونق بخشند. ثانیاً، با ارزیابی محصولات خود قبل از عرضه به بازار، از ریسک انتشار محصولات ناکارآمد و خطرناک جلوگیری می‌کنند.

    نظر شما چیست؟

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند*