دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

اصالت کالا و روش های تشخیص آن

استعلام برچسب اصالت کالا و روش های انجام آن

عصر حاضر، عصر پیچیدگی هاست. این پیچیدگی ها به دنبال افزایش حضور فناوری های مختلف در زندگی انسان به وجود آمده اند. در عین حال همین فناوری ها موجب شده اند که افراد بتوانند به سهولت نیازهای خود را رفع کنند. این امر در مورد اصالت کالا و روش های تشخیص آن نیز صدق می کند. گرچه کالاهای تقلبی و غیر اصل زیادی در بازار وجود دارند، ولی می توان با استفاده از شیوه های نوین فناوری میان آنها و کالاهای اصل فرق گذاشته و آنها را از هم تشخیص داد.

لزوم بررسی لیبل اصالت کالا

شاید برای برخی افراد این سوال پیش آید که واقعا چه لزومی دارد اصالت کالا را بررسی کرده و تشخیص دهیم. کالاهای متعددی در بازار وجود دارند و هر کدام با قیمتی ارائه می شوند. با توجه به تورم موجود در بازار، برخی کالاهای گران تر را انتخاب می کنند و برخی کالاهای ارزان تر را. بنابراین ضرورتی ندارد که اصالت کالایی را بررسی کنیم.

شاید این سخن تا حدی درست باشد، اما واقعیت این است که آسیب بررسی نکردن اصالت برخی از کالاها بیشتر از وارد شدن ضرر و زیان مالی است. اگر کالاهای مربوط به دسته های خوراک و تغذیه، آرایشی و بهداشتی و دارویی و مکمل ها اصل نباشند و ما بدون بررسی اصالت کالا، آنها را مصرف کنیم، ممکن است باعث وارد شدن آسیب های جانی فراوانی به ما شوند. به هر حال دلیل اصلی بررسی اصالت و سلامت محصولات مربوط به سلامت و بهداشت انسان، ممانعت از توزیع و پخش محصولات تقلبی است که می توانند باعث آسیب رساندن به جان و سلامتی افراد شوند.

بیشتر بخوانید
تشخیص اصالت کالا

چگونه می توان اصالت کالای مورد نظر را تشخیص داد؟

روش های گوناگونی برای تشخیص اصالت کالاها وجود دارند. یکی از ساده ترین آنها مراجعه به برچسب هایی است که به آنها برچسب یا لیبل اصالت گفته می شود. این برچسب ها بر روی محصولاتی چسبانده می شوند که در زمره محصولات تغذیه و خوراکی، آرایشی و بهداشتی، دارویی و انواع مکمل ها قرار می گیرند. همچنین برخی از انواع تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی نیز مشمول استفاده از این برچسب می شوند. به عبارتی می توان گفت این لیبل های اصالت کالا در واقع شناسنامه ای هستند از سوی سازمان غذا و داروی وزارت بهداشت برای این نوع محصولات صادر می شوند. محصولاتی که بتوانند تاییدیه سلامت و اصالت کالا را از سوی این سازمان دریافت کنند، مجوز درج این برچسب را پیدا می نمایند.

اصالت کالا و روش های تشخیص آن

اطلاعات موجود بر روی لیبل اصالت

بر روی لیبل اصالت کالا اطلاعاتی وجود دارند که می توان از طریق آنها به بررسی اصالت محصول مورد نظر پرداخته و از سلامت و اورجینال بودن آن اطمینان حاصل کرد.

یکی از اطلاعاتی که می توان بر روی لیبل اصالت یافت، بارکد دو بعدی یا QR Scan است. این بارکد همه مشخصه ها و اطلاعات لازم درباره محصول را درون خود ذخیره کرده است. به این ترتیب می توان با استفاده از آن محصول مورد نظر را ردگیری کرده  از سلامت و اصالت آن مطمئن شد.

بیشتر بخوانید
برچسب اصالت کالا سازمان غذا و دارو و اهمیت آن

از جمله دیگر اطلاعاتی که بر روی این برچسب می توان مشاهده کرد، تاریخ انقضای محصول مورد نظر است. به این ترتیب فرد می تواند به صورت مستقیم و کاملا واضح از تاریخ انقضای کالای مورد نظر خود مطمئن شود.

شناسه GTIN شناسه جهانی است که به محصول مورد نظر اختصاص پیدا کرده و 14 رقم می باشد. همچنین شناسه LOT را نیز می توان بر روی این برچسب مشاهده کرد که شماره سری ساخت محصول می باشد.

دو شناسه بسیار مهم دیگری که می توان بر روی لیبل اصالت مشاهده کرد، شناسه UID و شناسه اصالت هستند. شناسه UID همان شناسه رهگیری 20 رقمی است که می توان از طریق آن به راحتی محصول را ردیابی کرد. شناسه اصالت هم یک کد 16 رقمی است که زیر یک لایه اسکرچ شده پنهان شده و برای هر کالا کاملا اختصاصی می باشد.

روش های تشخیص اصالت کالا

خریداران می توانند برای تشخیص اصالت کالا به سایت TTAC مراجعه کنند. همچنین امکان نصب نرم افزار این سامانه بر روی گوشی های تلفن همراه به وجود آمده است.

از طرف دیگر می توان بدون وصل شدن به اینترنت، با استفاده از سامانه های پیامکی سازمان غذا و دارو و یا تلفن گویای این سازمان، استعلام اصالت کالا را دریافت کرده و از سلامت آن مطمئن شد.

بیشتر بخوانید
برچسب اصالت و سلامت + کاربردهای آن

در نهایت اینکه می توان برای تشخیص اصالت کالا به سراغ دستگاه های بارکد خوان و یا نرم افزارهای آن رفت. دستگاه های بارکد خوان به سیستم های کامپیوتری متصل هستند و نرم افزارهای بارکد خوان بر روی گوشی های هوشمند نصب می شوند.

برچسب اصالت و روش های تشخیص آن

سخن آخر

گرفتن استعلام اصالت کالا و بررسی اطلاعاتی که به دست می آیند، مانع قاچاق کالاها و محصولاتی می شوند که مخصوصا به صورت مستقیم با سلامت و جان انسان ها در ارتباط هستند. این امر به خاطر آن است که فقط کالاهایی را می توانند مجوز دریافت برچسب اصالت کالا را داشته باشند که کاملا قانونی و به صورت استاندارد تهیه و تولید شده باشند. همچنین وجود برچسب های اصالت باعث می شود که خریداران مطمئن باشند که محصولی را خریداری می کنند که کاملا سالم و اورجینال است.

همچنین می توان گفت که بررسی برچسب های اصالت کالا موجب می شود که محصولاتی که کاملا بی کیفیت باشند، امکان توزیع در بازار را پیدا نکنند. بنابراین اگر می خواهید محصولات با کیفیت و مناسبی را خریداری و استفاده کنید، بهترین کار آن است که برچسب اصالت را بررسی کرده و از درست و کامل بودن اطلاعات آن مطمئن شوید.  این امر اهمیت فوق العاده ای دارد و در صورت مشاهده هر نوع مغایرت میان اطلاعات به دست آمده و اطلاعات موجود بر روی لیبل اصالت حتما باید آن را به اطلاع سازمان های مسئول رساند. به این ترتیب می توان مانع توزیع بیشتر محصول در بازار شد. ضمن اینکه با توزیع کنندگان آن مقابله خواهد شد.

بیشتر بخوانید
برچسب اصالت سازمان غذا و دارو و نحوه دریافت آن

در نهایت به این نکته هم دقت داشته باشید که ممکن است برخی افراد از برچسب های غیرقانونی و غیرمجاز بر روی محصولات خود استفاده کنند. حتما در صورت مشاهده چنین برچسب هایی باید به سازمان های مسئول اطلاع داده شود تا آنها را پیگیری و مانع پخش آنها شوند.

    نظر شما چیست؟

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند*