دسته بندی :

آخرین مطالب سایت

اینستاگرام ما

ما را فالو کنید

شناسه UID چیست و چگونه می توان آن را تولید و دریافت کرد؟

شناسه UID

همه کالاها و لوازمی که در کشور تولید شده و یا وارد کشور می شوند، ملزم به دریافت شناسه ای هستند که به آن شناسه UID گفته می شود. این شناسه طبق دستورالعمل های سازمان غذا و دارو طراحی و تولید می شوند. در واقع سازمان مبارزه با قاچاق کالا در همکاری با وزارت بهداشت همه تولید کنندگان و وارد کنندگان محصولات سلامت محور را ملزم کرده اند که این شناسه را دریافت کنند. سپس باید آن را بر روی محصولات خود درج کنند تا به این وسیله مصرف کنندگان بتوانند به راحتی آنها را پیگیری کرده و از سلامت آنها مطمئن شوند.

نکته مهم در این میان آن است که علاوه بر انواع محصولات آرایشی و بهداشتی و دارویی، در حال حاضر لوازم خانگی، قطعات یدکی خودرو، انواع لوازم الکتریکی و الکترونیکی و حتی دخانیات نیز باید کد UID یا همان شناسه رهگیری را داشته باشند.

دریافت شناسه UID
دریافت شناسه UID

چگونگی دریافت شناسه UID

واقعیت این است که برای دریافت شناسه UID فقط یک راه وجود دارد. تولید کننده یا وارد کننده محصول باید به سامانه جامع تجارت به آدرس www.ntsw.ir مراجعه کند. در قسمتی از این سامانه که تحت عنوان اظهار موجودی است، باید مراحل را یکی یکی و پشت سر هم طی کرد تا شناسه رهگیری به محصول تعلق گیرد.

ابتدا باید فرمی را پر کرد که با نام فرم اظهار شناسه کالا شناخته می شود. تعداد کالا را باید در این قسمت ذکر کرد.  در ادامه شماره سریال بارگذاری شده و سپس شناسه UID تولید می شود. دقت کنید که به عنوان شرکت درخواست دهنده برای این شناسه می توانید آن را در بخش کارتابل خود مشاهده کنید. همچنین می توانید در صورت نیاز لیست شناسه های تولید شده برای محصولاتتان را دریافت کنید.

بیشتر بخوانید
برچسب اصالت کالا سازمان غذا و دارو و اهمیت آن

چگونه می توان شناسه UID را تولید کرد؟

اگر قصد تولید و دریافت شناسه UID را دارید، ابتدا باید سفارش خود را ثبت کنید تا مراحل تولید کد UID شروع شود. نکته مهم آن است که باید بدانید محصولاتی که تحت نظر سازمان غذا و داروی کشور قرار می گیرند، دارای دو نوع کد هستند. یکی از این کدها شناسه اصالت یا کد IRC می باشد که در پایین ترین قسمت برچسب اصالت کالا و زیر لایه اسکرچ درج می شود. کد دیگر که اینجا به معرفی آن پرداخته ایم، کد UID است که متشکل از 20 عدد است. این کد کاملا یونیک و منحصر به فرد هستند و اعدادی که در آن به کار می روند، به صورت تصادفی انتخاب می شوند. دقت داشته باشید که هر دو این کدها بر اساس استانداردها و شرایطی تولید می شوند که سازمان غذا و داروی کشور طراحی کرده است.

شناسه رهگیری
شناسه رهگیری

نحوه بررسی اعداد به کار رفته در شناسه رهگیری

اصلی ترین و مهم ترین مشخصه شناسه رهگیری، اعدادی هستند که آن را تشکیل می دهند. هر قسمتی از این بیست عدد نشان دهنده یک گروه است. پنج عدد ابتدایی این شناسه، به مصرف کننده کالا می گویند که کدام شرکت تولید کننده و یا وارد کننده محصول است. دقت داشته باشید که این پنج رقم ابتدایی اهمیت فوق العاده ای در فرایند استعلام محصول و رهگیری کالا دارند. نکته مهم آن است که با استفاده از پنج رقم اختصاصی برای هر شرکت دامنه شناسه های تولید شده افزایش پیدا می کنند. ضمن اینکه در طولانی مدت کدها و شناسه های تولید شده، تکرار نخواهند شد و همچنان منحصر به فرد و یکتا باقی خواهند ماند.

بیشتر بخوانید
نحوه دریافت نشان شیما از 0 تا 100

ششمین عدد شناسه UID معرفی کننده سطحی است که بسته بندی محصول در آن قرار دارد. این عدد بین 1 تا 9 متغیر است و از کوچک ترین مدل بسته بندی، یعنی بسته بندی به صورت تکی را در برمی گیرد تا بزرگ ترین سطح بسته بندی. دقت داشته باشید که بسته به نوع محصول، ممکن است کوچک ترین سطح بسته بندی و بزرگ ترین سطح آن با دیگر محصولات متفاوت باشد. ضمن اینکه قرار نیست حتما این سطح بسته بندی از عدد یک شروع شده و به عدد 9 ختم شود.

14 رقم پایانی شناسه UID در واقع همان اعدادی هستند که باعث می شوند این شناسه یونیک و کاملا اختصاصی باشند. این 14 رقم هرگز تکرار نمی شوند.

استعلام اصالت کالا از طریق شناسه UID

واقعیت این است که اگر قصد گرفتن استعلام برچسب اصالت کالا را داشته باشید، به راحتی می توانید از طریق شناسه UID اقدام کنید. برای این کار می توانید به سایت TTAC.IR و یا نرم افزار آن مراجعه کنید. این سایت و سامانه نرم افزاری به سازمان غذا و داروی کشور تعلق دارند و بنابراین می توان با خیال راحت از سلامت محصول مطمئن شد.

در این سایت باید در محلی که خواسته شده است، شناسه UID درج شده روی محصول را وارد کنید. پس از آن به شما مشخصه های محصول داده می شود و شما از اصالت آن اطمینان حاصل خواهید کرد. نکته مهم آن است که این روش فقط برای محصولات سلامت محور ممکن است. اگر محصولی که قصد گرفتن استعلام آن را دارید، در زمره محصولات خانگی یا الکتریکی قرار بگیرد، باید به سامانه جامع تجارت مراجعه کرده و از آن طریق استعلام آن را دریافت نمایید.

بیشتر بخوانید
برچسب اصالت وزارت بهداشت
استعلام اصالت کالا
استعلام اصالت کالا

کلام آخر

بسیار مهم است که مصرف کنندگان کالاهای آرایشی و بهداشتی و یا انواع داروها و تجهیزات پزشکی و یا محصولات و لوازم خانگی با شناسه UID آشنا باشند. این امر باعث می شود که بتوانند محصول مورد نظر خود را پیگیری کرده و از سلامت و اصالت آن اطمینان حاصل کنند.

نکته مهم آن است که چون شناسه رهگیری برای هر کالا کاملا منحصر به فرد و اختصاصی است، باید دقت داشته باشید که هرگز نمی توانید دو کالا با یک شناسه داشته باشید. بنابراین اگر در هنگام استعلام محصول، متوجه شدید که شماره رهگیری آن به نام محصول دیگری ثبت شده است، بهتر است از استفاده از آن خودداری کنید.  یادتان باشد که شناسه رهگیری همه محصولات سلامت محوری که ملزم به داشتن این شناسه هستند، از همان ابتدای کار در سایت اختصاصی سازمان غذا و داروی کشور ثبت می شود. بنابراین اگر شناسه بر روی سایت موجود نبود، کالا را تقلبی در نظر گرفته و آن را مصرف نکنید.

برای چاپ برچسب اصالت و لیبل‌های خام  و سایر خدمات مرتبط با چاپ لیبل و خرید انواع لیبل خام و ریبون مورد نیاز در زمان کوتاه و با کیفیت بالا، می‌توانید از شرکت کیمیا تجارت سیب سبز (اصالت چاپ) کمک بگیرید. شرکت شرکت کیمیا تجارت سیب سبز با برند اصالت چاپ، با سال‌ها تجربه و همکاری با برندهای معتبر کشور در زمینه چاپ لیبل و برچسب، فروش انواع لیبل، اسکرچ و ریبون برای کمک به شما آماده است.

منبع: UID چیست؟

بیشتر بخوانید
اصالت دارو و روش های استعلام آن

    نظر شما چیست؟

    آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. زمینه های مورد نیاز علامت گذاری شده اند*